Budowa domu czy kupno mieszkania? Co lepsze? Co tańsze?

Gdy podejmiemy już decyzję o zaciągnięciu kredytu na dom lub kupno mieszkania, stajemy przed nie lada dylematem. Bo przecież zawsze chcieliśmy po prostu wyprowadzić się od rodziców lub teściów i zamieszkać w ciasnym, ale własnym “M”.

Zalet mieszkania we własnym domu jest wiele, ale tak samo wiele zalet ma zakup mieszkania w bloku (szczególnie w nowym budownictwie). Postaramy się krótko przedstawić wybory, przed jakimi stają młodzi kredytobiorcy i odpowiedzieć na odwieczne pytanie: dom czy mieszkanie?

Budowa własnego domu

Budowa domu na zakupionej działce to temat niezwykle obszerny. Nie wspominamy już tutaj o problemach natury technicznej, bo te zostały już wyjaśnione na setkach stron internetowych o tematyce budowlanej. Zastanówmy się natomiast, czy naprawdę mamy wystarczająco dużo sił, czasu i przede wszystkim pieniędzy do realizacji tak ogromnej inwestycji.

Budowa domu na zakupionej lub otrzymanej w prezencie działce nie sprowadza się tylko do wynajęcia odpowiedniej firmy budowlanej i powierzenia jej wszelkich spraw związanych z budową (choć większe firmy, za dodatkową opłatą są w stanie pomóc nam w dopięciu niektórych formalności). Jeśli na budowę domu zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny, będziemy musieli na bieżąco zdawać relacje z etapów realizacji inwestycji do naszego banku.

Bank wypłaca w transzach

Bank w większości przypadków nie wypłaci nam od razu całości zaciągniętego kredytu, ale będzie go przelewał w transzach, po każdym zakończonym etapie inwestycji. Już bowiem na etapie zaciągania kredytu hipotecznego będziemy z bankiem ustalali proces przebiegu budowy naszego domu i uśrednione terminy i koszty każdego etapu (czyli np. stan zerowy budynku, parter ze stropem, poddasze, dach, wykończenie). Po każdym z tych etapów bank wypłaci nam transze na etap kolejny.

To tylko jeden z tysiąca aspektów, na jakie musimy zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu na budowę domu. Dlatego może łatwiej podjąć decyzję o kupnie mieszkania od dewelopera?

Kupno mieszkania na kredyt

Kupno mieszkania od dewelopera wydaje się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Nie chodzi tylko o fakt, że mieszkanie w większości przypadków będzie się znajdowało bliżej miasta, sklepów, węzłów komunikacyjnych i centrów kultury.

Deweloper w wielu przypadkach znacznie ułatwi nam poszukiwania kredytu. Część polskich firm deweloperskim ma także podpisane umowy z kilkoma bankami, które na naszą prośbę przygotują wszelkie dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu na konkretne, wybrane przez nas mieszkanie.

Oczywiście najczęściej nie będzie to najtańszy kredyt hipoteczny, jaki jest obecnie dostępny na rynku, jednak nie można zapomnieć o fakcie, że cała procedura zaciągania kredytu na mieszkanie będzie tutaj bardzo ułatwiona (bo przecież deweloperowi zależy na szybkiej i bezproblemowej sprzedaży mieszkania).

Praktycznie. Wady i zalety.

Pomińmy tu wszystkie żmudne procedury podczas zdobywania kredytu hipotecznego. Zastanówmy się natomiast nad tym, gdzie będzie nam lepiej żyć. W domu, wybudowanym z dala od miasta gdzie latem, podczas pięknej pogody zjemy śniadanie na tarasie, cz w bloku gdzie przez cały rok będziemy blisko miasta i wszelkich atrakcji sportowych i kulturalnych.

Tutaj decyzja musi chyba należeć do Was, drodzy czytelnicy. Jeśli zatem podjęliście już decyzję o wyborze najtańszego kredytu dopasowanego da Waszych potrzeb, chyba pora rozpocząć cały proces i wreszcie złożyć wniosek do banku. Życzymy Wam powodzenia i czekamy na zdjęcia z nowego domu lub mieszkania!

Jak wybrać tani kredyt hipoteczny?

House choice on white background. Isolated 3D imageWszyscy szukamy taniego kredytu. Przecież wszyscy wolimy płacić niskie raty!
Skorzystaj z naszych porad!

Jak wybrać tani kredyt hipoteczny?Sam wybierz swój tani kredyt hipoteczny korzystając z naszych sprawdzonych porad. Nie gwarantujemy, że przyspieszy to cały proces przyznawania kredytu, ale jesteśmy pewni, że Twoja rata kredytu hipotecznego będzie niższa!

Zanim zaczniesz czytać, zapoznaj się z dokumentami do kredytu i skompletuj je jeszcze przed spotkaniem z doradcą.

Oto nasze porady:

  1. Pieniądze gromadź na koncie bankowym. Jeśli co miesiąc otrzymujesz wypłatę na konto- nie wypłacaj jej od razu. Banki określają Twoją zdolność kredytową także na podstawie tzw. “cash flow”- przepływu gotówki. Wiadomo, że im więcej pieniędzy na koncie i im większy ruch na nim, tym większe szanse na tani kredyt hipoteczny.
  2. Oszczędzaj minimum 25% swoich zarobków. Jedną czwartą swojej wypłaty zawsze zostawiaj nienaruszoną. Przecież, żeby spłacać kredyt, musisz mieć wolne środki finansowe. 25% Twojej wypłaty to minimum, jakie powinieneś co miesiąc zostawiać na koncie. Jeśli będziesz odkładał co miesiąc jedną czwartą swojej wypłaty (netto), sprawisz wrażenie osoby odpowiedzialnej i oszczędnej.
  3. Zabezpiecz swoje życie i majątek. Wykup polisę ubezpieczeniową, która zagwarantuje bankowi, że otrzyma swoje pieniądze nawet, gdy Ciebie zabraknie. Za kilkadziesiąt złotych możesz taką polisę wykupić u każdego ubezpieczyciela. To naprawdę niewielki nakład, a pozwoli zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego nawet o kilkaset złotych!
  4. Umów się z min. trzema bankami. Nigdy nie podpisuj pierwszej umowy, bo ta najpewniej nie jest tą najtańszą. Umów się z trzema bankami (możesz skorzystać z naszej listy kredytów hipotecznych) i w każdym z nich prowadź negocjacje. Nic Cię to kosztuje, a banki będą się bardziej starać, jeśli pojawi się bezpośrednia konkurencja. Może się zdarzyć, że doradcy będą walczyli ze sobą na wysokość Twojej raty, a Ty możesz na tym tylko wygrać!
  5. Skompletuj dokumenty do kredytu, załóż krawat. Jak śmiesznie by to nie zabrzmiało, przygotuj się do spotkania z doradcą i spraw wrażenie osoby wiarygodnej i zadowolonej. Nawet jeśli nie robisz tego na co dzień, załóż ładną sukienkę lub białą koszulę i wyglądaj elegancko. Skompletuj niezbędne dokumenty i miej je poukładane w jednej teczce. Zadawaj pytania, ale staraj się być zorientowanym w temacie. Możesz poczytać nasze artykuły kredytowe, by dowiedzieć się więcej o kredytach hipotecznych.
  6. Znajdź najtańszy kredyt na rynku. Nie ruszaj się z domu, zanim nie zdecydujesz się na konkretny kredyt mieszkaniowy. Pamiętaj, że kredyt będziesz spłacać przez najbliższe 20-35 lat.

Zobacz ranking najtańszych kredytów hipotecznych z danego miesiąca i wybierz jeden, który najbardziej Ci odpowiada.