Budowa domu czy kupno mieszkania? Co lepsze? Co tańsze?

Gdy podejmiemy już decyzję o zaciągnięciu kredytu na dom lub kupno mieszkania, stajemy przed nie lada dylematem. Bo przecież zawsze chcieliśmy po prostu wyprowadzić się od rodziców lub teściów i zamieszkać w ciasnym, ale własnym “M”.

Zalet mieszkania we własnym domu jest wiele, ale tak samo wiele zalet ma zakup mieszkania w bloku (szczególnie w nowym budownictwie). Postaramy się krótko przedstawić wybory, przed jakimi stają młodzi kredytobiorcy i odpowiedzieć na odwieczne pytanie: dom czy mieszkanie?

Budowa własnego domu

Budowa domu na zakupionej działce to temat niezwykle obszerny. Nie wspominamy już tutaj o problemach natury technicznej, bo te zostały już wyjaśnione na setkach stron internetowych o tematyce budowlanej. Zastanówmy się natomiast, czy naprawdę mamy wystarczająco dużo sił, czasu i przede wszystkim pieniędzy do realizacji tak ogromnej inwestycji.

Budowa domu na zakupionej lub otrzymanej w prezencie działce nie sprowadza się tylko do wynajęcia odpowiedniej firmy budowlanej i powierzenia jej wszelkich spraw związanych z budową (choć większe firmy, za dodatkową opłatą są w stanie pomóc nam w dopięciu niektórych formalności). Jeśli na budowę domu zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny, będziemy musieli na bieżąco zdawać relacje z etapów realizacji inwestycji do naszego banku.

Bank wypłaca w transzach

Bank w większości przypadków nie wypłaci nam od razu całości zaciągniętego kredytu, ale będzie go przelewał w transzach, po każdym zakończonym etapie inwestycji. Już bowiem na etapie zaciągania kredytu hipotecznego będziemy z bankiem ustalali proces przebiegu budowy naszego domu i uśrednione terminy i koszty każdego etapu (czyli np. stan zerowy budynku, parter ze stropem, poddasze, dach, wykończenie). Po każdym z tych etapów bank wypłaci nam transze na etap kolejny.

To tylko jeden z tysiąca aspektów, na jakie musimy zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu na budowę domu. Dlatego może łatwiej podjąć decyzję o kupnie mieszkania od dewelopera?

Kupno mieszkania na kredyt

Kupno mieszkania od dewelopera wydaje się znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Nie chodzi tylko o fakt, że mieszkanie w większości przypadków będzie się znajdowało bliżej miasta, sklepów, węzłów komunikacyjnych i centrów kultury.

Deweloper w wielu przypadkach znacznie ułatwi nam poszukiwania kredytu. Część polskich firm deweloperskim ma także podpisane umowy z kilkoma bankami, które na naszą prośbę przygotują wszelkie dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu na konkretne, wybrane przez nas mieszkanie.

Oczywiście najczęściej nie będzie to najtańszy kredyt hipoteczny, jaki jest obecnie dostępny na rynku, jednak nie można zapomnieć o fakcie, że cała procedura zaciągania kredytu na mieszkanie będzie tutaj bardzo ułatwiona (bo przecież deweloperowi zależy na szybkiej i bezproblemowej sprzedaży mieszkania).

Praktycznie. Wady i zalety.

Pomińmy tu wszystkie żmudne procedury podczas zdobywania kredytu hipotecznego. Zastanówmy się natomiast nad tym, gdzie będzie nam lepiej żyć. W domu, wybudowanym z dala od miasta gdzie latem, podczas pięknej pogody zjemy śniadanie na tarasie, cz w bloku gdzie przez cały rok będziemy blisko miasta i wszelkich atrakcji sportowych i kulturalnych.

Tutaj decyzja musi chyba należeć do Was, drodzy czytelnicy. Jeśli zatem podjęliście już decyzję o wyborze najtańszego kredytu dopasowanego da Waszych potrzeb, chyba pora rozpocząć cały proces i wreszcie złożyć wniosek do banku. Życzymy Wam powodzenia i czekamy na zdjęcia z nowego domu lub mieszkania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *