Kredyt hipoteczny u doradcy

Poszukiwania najtańszego kredytu hipotecznego wcale nie muszą zaczynać się od biegania po oddziałach banków w naszym mieście. Od wielu lat na naszym rynku działają doradcy finansowi, dzięki którym możemy bardzo wygodnie znaleźć dla siebie tani kredyt na kupno mieszkania lub domu. Zastanówmy się jednak, czy w interesie doradcy finansowego jest wybranie nam naprawdę najtańszego kredytu hipotecznego, czy będzie on myślał jedynie o własnej prowizji.

Zapytacie pewnie: jakiej prowizji?. Przecież firmy doradcze muszą zarabiać na usługach, jakie wykonują. Doradca finansowy zarabia na każdym wniosku kredytowym, jaki zostanie przez nas podpisany. Z drugiej strony, banki i firmy pośredniczące w udzielaniu kredytów hipotecznych starają się pozyskać jak największą ilość wniosków i sprzedać jak najwięcej swoich kredytów. W związku z tym powstaje konkurencja pomiędzy bankami i każdy z nich oferuje doradcy zupełnie inną prowizję. Pisaliśmy już o tym w artykule o doradcach finansowych.

Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, w interesie doradcy kredytowego nie jest wcale znalezienie nam najtańszego kredytu, ale takiego, który zapewni mu najwyższą prowizję. I to od nas zależy, czy dość wyraźnie uda nam się przedstawić doradcy nasze oczekiwania. Jeśli bowiem wyraźnie powiemy, że szukamy np. kredytu hipotecznego z najniższą ratą miesięczną lub z najdłuższym okresem spłaty, wtedy doradca będzie musiał szukać dla nas kredytu, jaki nam odpowiada.

Nie prośmy doradcy finansowego o znalezienie ‘najlepszego kredytu mieszkaniowego‘. Wyraźnie określmy nasze oczekiwania, czyli na przykład: ‘chcemy kredytu hipotecznego z najniższą ratą miesięczną’.

Zbadajmy rynek kredytów hipotecznych przed wizytą u doradcy.

Jeśli przyjdziemy do biura pośrednictwa kredytowego nieprzygotowani, możemy być absolutnie pewni, że konsultant już po krótkiej wymianie zdań będzie wiedział, że nie odrobiliśmy lekcji i nie mamy zielonego pojęcia o poszukiwaniach taniego kredytu. Powinniśmy zatem dowiedzieć się jakie banki mają w chwili obecnej oprocentowanie kredytów, jakie są średnie kosztu kredytu hipotecznego, ile powinno wynosić ubezpieczenie kredytu hipotecznego.

Jeśli przygotujemy się odpowiednio do rozmowy, zostaniemy potraktowani jak partnerzy i nie damy się wpakować w drogi kredyt, który przez najbliższe kilkanaście lub nawet 20 czy 30 lat będzie dla nas ciężarem. Warto zatem studiować poradniki i strony internetowe, jeszcze zanim umówimy się na pierwsze spotkanie w Expanderze czy Open Finance.

Jaką firmę doradczą wybrać?

A czy przymusem jest wybieranie tylko jednej firmy doradztwa kredytowego? Przecież jeśli poszukujemy najtańszego kredytu hipotecznego na rynku to wcale nie jest powiedziane, że znajdziemy go akurat u pierwszego lepszego doradcy.

Firm doradczych w Polsce jest naprawdę wiele, a tych mających w swojej ofercie ponad dwadzieścia banków jest co najmniej kilka. Warto korzystać właśnie z firm, które mają już wyrobioną renomę na naszym rynku i mogą sumiennie wykonywać dla nas pracę. W dużej firmie doradcze znacznie łatwiej dochodzić swoich praw w przyszłości, gdyż firmy te obawiają się o tzw. ‘złą prasę’. Będziemy w nich zatem traktowani jako partnerzy a nie uciążliwi petenci.

Do największych i najczęściej wybieranych firm doradztwa kredytowego należą:

  • Open Finance
  • Dom Kredytowy NOTUS
  • Expander
  • PDK Fiolet
  • Gold Finance

Wszystkie te firmy bez większego problemu będą w stanie spotkać się z nami w dogodnym terminie i miejscu w ciągu zaledwie kilku dni od pierwszego kontaktu.

Ile kosztuje kredyt u doradcy?

Kredyt hipoteczny u doradcy kredytowego kosztuje dokładnie tyle samo, jakbyśmy zaciągali go w placówce banku. Jak już wspomnieliśmy, doradca zarabia na prowizji wypłacanej mu przez centralę banku, zatem my nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Możemy natomiast zyskać sporo czasu i nerwów, bo ofertę ponad dwudziestu banków mamy w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *